Bungalov z CLT panelů si jeho majitel svépomocí obložil fasádními deskami HardiePlank®

Bungalov z CLT panelů si jeho majitel svépomocí obložil fasádními deskami HardiePlank®

15.04.2021
Ing. Radek Pokora absolvoval obor Dřevostavby na Mendelově univerzitě v Brně a návrhy a projektování dřevostaveb se zabývá i po ukončení studia. Při stavbě svého rodinného domu hledal společně se svojí přítelkyní fasádní systém, který bude co nejméně náročný na údržbu. Proč si pro obklad fasády vybral právě vláknocementového fasádní obklady HardiePlank? I o tom je náš rozhovor.
 
Na úvod nám prosím představte váš nový dům….
Jedná se o rodinný dům typu bungalov o dispozici 4+kk. Protože jsme se na pozemku potýkali se svažitým terénem, základy domu tvoří mikropiloty. Zastavěná plocha je 120 m2. Konstrukční systém byl zvolen z masivních CLT panelů. Jelikož pracuji jako projektant (www.salat660.cz) a přítelkyně jako designerka interiérů (www.alsodesign.cz) a současně jsme absolventi Mendelovy univerzity v Brně oborů stavby na bázi dřeva a design nábytku, rozhodli jsme se pro stavbu našeho domu svépomocí. Stavět jsme začali na začátku loňského roku, dokončení plánujeme na konci tohoto léta. To znamená cca rok a půl po zahájení stavby.
 
Jaké jste měl důvody pro použití desek James Hardie a odkud jste o nich dozvěděl?
Původní plán byl použít dřevěný obklad ze sibiřského modřínu. Ovšem viděli jsme zásadní problém v údržbě fasády. Zkrátka, nechtělo se nám každé tři roky natírat celý dům znovu a znovu. Především proto, že je dům poměrně vysoký, i přesto, že se jedná o bungalov. A proto jsme hledali co nejméně náročný fasádní systém na údržbu. Díky našemu pobytu v USA jsme se inspirovali tamní architekturou a použitím podobného systému. O systému James Hardie jsme se dozvěděli díky procházení internetu. Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli pro barvu pod obchodním názvem mlhově šedá. Celkový dojem z domu chceme podtrhnout použitím fasádního systému také v interiéru (na dekorativní prvky) a propojit tak interiér s exteriérem. 
 
Jak jste fasádu realizovali a co byste díky nabytým zkušenostem poradil dalším zájemcům o tento typ fasády?
Montáž fasády jsme realizovali svépomoci za dobu zhruba tři měsíců. Samotná instalace vyžaduje velkou míru přesnosti a pro nezkušeného člověka se může jevit jako poměrné pracná. Pokud jste však alespoň průměrně šikovní, montáž fasády určitě také zvládnete :-) Ovšem radím věnovat zvýšenou pozornost udržením vodorovnosti a kolmosti.
 
Fasáda je už na domě, jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti z jejího užívání?
Prozatím jsme se systémem HardiePlank® spokojeni.
 
Jaké typy realizací ve vašem atelieru nejčastěji řešíte a kdo jsou vaši typičtí zákazníci?
Jak už bylo řečeno, podnikám v oboru projektování a realizací dřevostaveb pod značkou Salát 660 (www.salat660.cz) a s přítelkyní (www.alsodesign.cz) spolupracujeme na řadě projektů, kde se snažíme o komplexní řešení celého domu. V současné době se zaměřujeme na rodinné domy a celkovou realizaci stavby i s návrhem interiéru. Našimi typickými zákazníky jsou mladé rodiny a páry.
 
Rozměry obkladových vláknocementových desek HardiePlank® jsou 3 600 × 180 × 8 mm a montáž může probíhat formou vodorovné, svislé nebo peřené (překládané) instalace desek. Široká je i nabídka dekorů – od tradičního dřeva, přes moderní akcenty dekorativních pruhů až po fasádu mísící několik materiálů a barev. Dalším plusem je až jednadvacet barev, rozdělených do pěti harmonických barevných témat. Je jen na tvůrci a jeho fantazii, jak skombinuje dekory, způsoby instalace obkladů a jejich barvy. Fasády z desek HardiePlank® jsou bezúdržbové, stabilní a odolné vůči nárazům, nesmršťují se, nebobtnají a netvoří se v nich trhliny. Desky jsou rezistentní vůči napadení řasami a houbami, odolávají ohni i povětrnostním vlivům, hmyzu nebo škůdcům. Takto obložené fasádní plochy jsou požárně uzavřené a vyřeší Vám problémy s malými odstupovými vzdálenostmi např. k sousedovi.           © 
www.salat660.cz & www.alsodesign.cz


 
×

Napište si o vzorek fasády!

Ať už uvažujete o opláštění z vláknocementu pro svůj vlastní dům, nebo specifikujete fasádu na budově, kterou navrhujete (nebo stavíte), naše bezplatná služba objednávky vzorků Vám usnadní výběr dokonalé barvy a povrchové úpravy pro váš projekt.
Objednat vzorek zdarma
×