Vláknocement namísto dřeva na fasádě školky v německém městě Lengede

Vláknocement namísto dřeva na fasádě školky v německém městě Lengede

16.10.2020
Při novostavbě mateřské školy ve čtvrti Broistedt v dolnosaském městě Lengede měly být podle původního projektu provedeny fasády a stropní podhledy s překrývaným bedněním ze dřeva, popř. překližkových desek s barevným nátěrem. Nakonec bylo opláštění štítu a fasády realizováno z vláknocementových obkladů HardiePlank®, popř.  HardiePanel®.
 
„Když zákazníci slyší, že budou muset pravidelně provádět renovaci a že právě u dřevěných obkladů fasády se často tvoří trhliny a dochází k silnému zatížení povětrnostními vlivy, jako je slunce, vítr nebo déšť, potom si už mnozí nejsou jisti, zda chtějí skutečně dřevěnou fasádu.“, zdůvodnil změnu projektu Michael Sperling, jednatel společnosti Sperling Holzbau GmbH und Co. KG, která školku realizovala.
„Fasádní desky vypadají jako dřevo, jsou obdobně lehké, přitom ale robustní jako beton, a představují kombinaci výhod, díky kterým mají převahu nad běžnými fasádními systémy.
 
Fasádní obklady HardiePlank® a Hardie Panel® jsou vyráběny trvale udržitelným způsobem a s nízkou spotřebou energie z kvalitního portlandského cementu, písku a celulózových vláken. Speciální formule přitom zabezpečuje zvláštní materiálové vlastnosti: fasádní obklady HardiePlank® a HardiePanel® jsou mimořádně stabilní a odolné vůči nárazům, nesmršťují se, nebobtnají a netvoří se v nich trhliny, a to ani tehdy, když jsou mnoho let vystaveny extrémním klimatickým podmínkám. Navíc jsou velmi rezistentní vůči napadení řasami a houbami. Vlhkost a mráz, jakož i velké horko mají malou šanci, stejně jako hmyz nebo škůdci. Oba produkty navíc vyhovují požadavkům třídy reakce na oheň A2-s1, d0 a jsou nehořlavé.
 
Hlavního architekta nakonec přesvědčila realistická a přírodní dřevěná struktura, kterou vláknocementové desky James Hardie mají, a zejména to, že obklad mohl být realizován v antracitově šedé barvě, hodící se k laku ocelových nosníků. I přes vícenáklady ve výši cca 5 % obec požádala o dodatečnou nabídku. „Obec porovnala náklady obou variant", říká architekt Frank Guder a dodává: „Z výsledku srovnání vyplynulo, že vícenáklady by se amortizovaly již při první renovaci."
 
A tesařský mistr Michael Sperling to vyjádřil trefně: „Nižší náklady na údržbu byly skutečně důvodem, proč se namísto dřeva použil vláknocement."
 
Projekt: Obklad fasád a podhledů na novostavbě mateřské školy „Krabbelwiese“, 38268 Lengede - Broistedt,
 
Autor: Architecten GJH / Guder, Jung, Hämmerli Partnerschaftsgesellschaft mbB, 38228 Salzgitter, www.architecten-gjh.de
 
Realizace: Holzbau Sperling Holzbau GmbH und Co. KG, 38271 Baddeckenstedt,
www.sperlingholzbau.de
 
 

 
Fasádní panely HardiePlank jsou nehořlavé a snadno se čistí.
 
 

Fasády a podhledy měly být původně obložené dřevem. Pro úsporu nákladů na údržbu se však investor rozhodl pro vláknocement.
 

Rozšířená konstrukce pultové střechy kryje i přístup do zahrady nové školky
 

Podhledy ve vstupní části jsou obloženy vláknocementovými panely HardiePanel.
 

Fasádní obklady HardiePlank lze snadno montovat bez předvrtání pomocí plynových hřebíkovaček
 
 


Montážní přípravek Gecko (na obrázku pod hřebíkem) zajišťuje, že při montáži panelů dosáhne požadovaný vzhled a jednotnou distanci i jeden člověk.
 
×

Napište si o vzorek fasády!

Ať už uvažujete o opláštění z vláknocementu pro svůj vlastní dům, nebo specifikujete fasádu na budově, kterou navrhujete (nebo stavíte), naše bezplatná služba objednávky vzorků Vám usnadní výběr dokonalé barvy a povrchové úpravy pro váš projekt.
Objednat vzorek zdarma
×